Pilgrim Hostel

The best hostel in Ivano-Frankivsk
Івано-Франківськ

Греко-Католицький Катедральний собор Івано-Франківська

Катедральний собор Святого Воскресіння
Катедральний собор Святого Воскресіння

Будівництво первісного Катедрального собору (костьолу) в Івано-Франківську розпочалося в 1720 році, і завершилось в 1729 р. Тоді у ньому відбулося перше богослужіння. Технічні помилки при будівництві храму призвели до того, що з’явились тріщини, які загрожували як самій споруді, так і парафіянам. У зв’язку з цим в 1752 р. собор був розібраний. Нове будівництво завершене в 1763 р. Костел, який є витвором австро-баварської барокової школи, виділяється чіткою композицією основних об’ємів, пропорційністю, строгим порядком і стриманістю пластичної обробки стін (архітектор С. Потоцький та Х. Дальке). Стрункий силует головного фасаду Катедрального собору доповнюють шатроподібні завершення двох веж, форми яких запозичені з гуцульської дерев’яної архітектури.

Катедра має вигляд тринефної цегляної восьмистовпної базиліки із сильно розкрипованим фасадом. Після припинення діяльності чернечих орденів австрійцями у 1774 р. костелом користувалися гімназисти і греко-католицька громада почергово.

На прохання українців австрійський уряд 1849 р. передав храм їм у власність. Коли згідно з папською буллою у місті була утворена греко-католицька Станиславівська єпархія, церква стала катедральним собором. На початку XX ст. у храмі встановили високомистецький іконопис, який виконали відомі українські художники А. Манастирський (1878 – 1969) та М. Сосенко (1875 – 1920). Багатий декор інтер’єру доповнює барочна скульптура головного вівтаря.

Станиславівським єпископом у 1899 – 1900 рр. був видатний релігійний і громадський діяч Андрей Шептицький.

Від 1946 до 1989 р. у зв’язку з ліквідацією греко-католицької церкви храм був православним. Після відновлення УГКЦ храму повернений його статус Катедрального собору Святого Воскресіння. У 1993 р. на фасаді встановлено горельєф А. Шептицького, а у 1997 р. у нішах поміщено скульптури княгині Ольги і Володимира Великого як первосвятителів Русі. Автор робіт – В. Довбенюк.

Храм реставрувався 1835, 1885, 1995 і 2004 роках. Собор належить до Української Греко-Католицької Церкви.

Цікавий факт про Катедру

Сьогоднішня назва катедрального собору Святого Воскресіння була і у головної української церкви міста Станіславова від початку його існування та збудованої ще в 1601 році в с. Заболоття на місці теперішньої синагоги. Про неї згадував мандрівник Ульріх фон Вердум, який відвідав Станіславів у 1672 році.

Адреса: Майдан митрополита Андрея Шептицького, 22.

Катедральний Собор на старих зображеннях

Катедра Станіславів