Pilgrim Hostel

The best hostel in Ivano-Frankivsk
Івано-Франківськ

Площа Ринок в Івано-Франківську

площа Ринок
Площа Ринок

Площа Ринок є найдавнішою в Івано-Франківську (Станіславові), і є його ровесницею, тобто маємо датувати її 1662 роком. Відомо, що Станіславів виник як фортеця, що спочатку мала форму правильного шестикутника. Так ось, площа Ринок є не лише історичним, а й геометричним центром колишньої фортеці, вона була центром названого шестикутника. У свою чергу в центрі Ринкової площі знаходилась Ратуша – будинок міського самоврядування (магістрату).

Трохи історії площі Ринок

Місто Івано-Франківськ почало будуватися в часи, коли втілювалися в життя містобудівні ідеї теоретиків Відродження Вазарі та Скамоцці про “ідеальне місто”. Ринкова центральна площа являла собою прямокутник або квадрат, від якої променями розходилися головні вулиці.

У нас площа має форму, що наближається до прямокутника зі сторонами 138 на 98 м і має площу 13800 кв. Від площі розходяться в різні напрямки 7 вулиць – радіусів.

Квартали, майже прямокутні, поділялись на садиби-парцелі шириною 9-18 м і 20-30 м в глибину. Будинки в основному 2-3-поверхові в 4 вікна по фасаду. Перший поверх використовувався у відповідності з професією власника для ремесла або торгівлі, другий поверх – для мешкання власника, третій поверх, якщо він був здавався квартирантам.

Будинок №1 на площі Ринок – завжди Ратуша. Далі йде наскрізна нумерація будинків, починаючи від північно-західного кута, від вулиці Галицької. Всього площа нараховувала 32 будинки: ратуша, по сім будинків з північної сторони, східної і південної сторони, 9 будинків з західного боку. На сьогодні існують і зберегли історичний вигляд 14 будинків.

В північній частині Ринку, найбільшої уваги заслуговує наріжний будинок № 8 – один з найдавніших будинків міста, споруджений у 18 столітті. Належав до замкового майна Потоцьких, тому має назву “кам’яниця дворська”. Тут мешкав генерал, що командував фортечною залогою.

В східній частині площі Ринок найдавнішим є двоповерховий будинок з теперішньою адресою вул. Мельничука, 1. Він збудований 1817 року. У міжвоєнний час належав українському масареві І. Войку, єдиному українцю серед десятків сусідніх єврейських крамниць.

Південна сторона Ринку нині не існує взагалі. 7 будинків, 3 і 2-поверхових, що тут знаходились, і в яких мешкали переважно євреї, були знесені у 1942 за повелінням нацистських окупантів, як нібито старі й виткі.

Найцікавіший будинок № 15 (будівля 1831р.), збудований на місці двох ще давніших будинків у формах класицизму, з елементами іонічної ордерної системи. У дорадянський час перший поверх займала поважна інституція – українська крамниця “Народна торгівля”.

Нумерація будинків площі Ринок нині завершує будинок Галицька, 29 (1835). Це перший і протягом довгих років єдиний 4- поверховий будинок у місті.

Цікаві факти про Івано-Франківську Ратушу

– Це єдина ратуша в Україні (а може й у світі), збудована в стилі модерн;
– Теперішня ратуша була побудована у вигляді польського військового ордена Virtuti Militari (вид зверху). Цей орден, зокрема, давали бійцям армії Галлера за ліквідацію ЗУНР;
– Івано-Франківська ратуша — єдина світська споруда в Україні, яка має позолочений купол.
І наостанок – цікава інформація.

“Чи велика площа Ринок”

– задалась питанням місцева газета у січні 1905 р., і провела розрахунки. Її площа – 9667 кв.м, без ратуші – 8634 кв.м. Вважаючи, що на 1 кв.м легко розміщаються 4 особи, Ринок міг вмістити 34536 осіб, тобто більше, ніж усе населення тодішнього Станіславова (33077 чол.).

Хоча в наш час площа Ринок стала більшою за рахунок зносу цілого кварталу, 234000 мешканців Івано-Франківська тут не розмістилися б аж ніяк.

Площа Ринок на старих зображеннях

площа Ринок за польських часів

старе зображення Ратуші Франківськ

як виглядала площа Ринок в Франківську за радянських часів