Pilgrim Hostel

The best hostel in Ivano-Frankivsk
armenian-church-stanislaviv
Івано-Франківськ

Вірменська церква в Івано-Франківську

Вірменська церква в Івано-Франківську
Вірменська церква

Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії (в народі — «голуба церква») — пам’ятка архітектури у місті Івано-Франківську. Сьогодні це — Покровський кафедральний собор української автокефальної православної церкви.

Вірмени, прибувши у місто в 60-х роках XVII ст., збудували дерев’яну церкву. На початку XVIII ст. в прекрасно намальованій іконі з очей Діви Марії почали капати сльози. Того ж дня в присутності великого зібрання людей почалось богослужіння, яке тривало 44 години. Надалі образ прославився численними зціленнями і був оголошений чудотворним. Культ образа був затверджений декретом папи Пія VI у 1777 р. Копія цієї ікони знаходиться на шибці церкви, а оригінал вивезений в 1944 р. до Польщі, зараз він знаходиться у Петропавловському соборі міста Гданська.

На честь з’явлення чудотворного образу, за ініціативою станіславівського вірменського братства на протязі 20 років зведено будівлю величавої церкви. За своєю об’ємно-просторовою композицією вона є характерним зразком зрілого бароко.

Під час великої пожежі 1868 р. споруда була значно пошкоджена.

Реставрували її не дуже вдало, але і в цьому вигляді вона свідчить про високу майстерність своїх творців.

Внутрішня частина церкви прикрашена живописними скульптурними творами. Привертають увагу галерея з 14-ти великих колон з фігурами та чудові фрески на стінах роботи живописця Яна Солецького. Дерев’яні фігури св. Миколая і св. Онуфрія, виконані відомим скульптором Матвієм Полейовським. Вся скульптура поліхромна, вирізьблена з дерева, покрита левкасом, пофарбована і позолочена. Настінні розписи – за біблійними сюжетами. Привертає увагу виконана у вірменському стилі вівтарна плита – Хачкар, яка знаходиться в центрі вівтаря.

Під час панування комуністичного атеїзму церква була закрита, а від 1970 р. в ній був навіть музей історії, релігії та атеїзму.

З 1990 року належить до УАПЦ.

Адреса: вул. Вірменська, 6.

Вірменська церква в Івано-Франківську на карті

[gmap width=”600″ height=”400″ address=”6 Вірменська, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, Україна”]