Pilgrim Hostel

The best hostel in Ivano-Frankivsk
Івано-Франківськ

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська

Залізнодорожний вокзал
Залізнодорожний вокзал

Через Станіславів залізниця була прокладена у 1866 р. при побудові лінії Львів -Ходорів – Станіславів – Чернівці (у 1869 р. продовжена до міста Ясс у Румунії). Ця залізниця є другою в Галичині після лінії Перемишль – Львів, яка була збудована в 1861 р. А на території сучасної України лінія Львів – Чернівці є третьою за давністю. Крім залізниці Перемишль – Львів старша від неї лише дорога Одеса – Балта, збудована у 1865 р. Пізніше від Станіславова залізничними станціями стали навіть Харків (1869 р.) і Київ (1870 р.).

Одночасно з будівництвом лінії Львів – Чернівці розбудовувалася й інфраструктура. На кожній станції будувалися вокзали. Великий вокзал був зведений і в нашому місті в 1866 р. Відлиту дату 1866м можна побачити практично на всіх опорах перонного навісу, що є гарними зразками художнього литва. В будові були використані елементи мавританського стилю: напівциркульні вузькі вікна, гранчасті колони із завершеннями у вигляді тюрбанів. Такі форми донині зберіг вокзал у Коломиї. Тоді ж (1866 р.) були засновані майстерні, що поклали початок машинобудуванню в нашому місті й швидко зростали із розгалуженням мережі залізниць. Згодом майстерні стали паровозоремонтним заводом (нині – локомотиворемонтний).

[pullquote align=”left”]Залізничному вокзалу судилося увійти в історію електрифікації міста як першій споруді, освітленій електричними лампами, що спалахнули тут 13 січня 1897 р.[/pullquote] Роботи провела відома німецька фірма “Сіменс і Гальське”: було впроваджено освітлення вокзалу, станційних будинків, привокзальних території, майстерень.

У 1904 р. місцева дирекція залізниць звернулась до міністерства з питанням про розширення вокзалу. З Відня сюди був направлений старший радник міністерства архітектор Е.Баудіш. Одночасно з вокзалом, поруч з ним споруджувався будинок залізничної пошти, який наприкінці 1905 р. був зданий – цегляний, двоповерховий, прямокутний в плані, вирішений в єдиному архітектурному стилі з вокзалом. Роботи з перебудови вокзалу розпочалися навесні 1906 р. і завершилися у 1908 р. Вестибюль має 20 м висоти, в основі – 20,5 х 14,3 м. Довжина фасаду – 200 м. Стиль – модернізований ренесанс.

До нашого часу вигляд будинків майже не змінився. Архітектурним акцентом споруди є великий купол із ліхтарем, що проглядається з різних точок міста. В перші десятиліття після побудови над ліхтарем підносилася скульптура крилатої богині (втрачена).

[note color=”#f1f1f1″]Адреса: Привокзальна площа, 5.[/note]

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська на карті

[gmap width=”600″ height=”400″ address=”5 Привокзальна площа, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, Україна”]

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська на старих зображеннях

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська

Залізнодорожний вокзал Івано-Франківська